Brak Chielliniego - brakiem obrony?

Kibice Juventusu obgryzają paznokcie ze zdenerwowania czekając na informacje o kontuzji Chielliniego, być może bardzo poważnej. Carlo Garganese zastanawia się czy to znak, że Juventus potrzebuje transferu klasowego defensora.
art-chiellini.png
Mój kolega, Salvatore Landolina, kilka tygodni temu argumentował, że obrona Juventusu nie wydaje się być monolitem, co może być bardzo widoczne w nadchodzącym sezonie. Zgodziłem się wówczas z jego zdaniem, tym bardziej zgadzam się dziś – po obejrzeniu meczu o Puchar Berlusconiego. Bianconeri nie grali źle, jednak osiągnięty rezultat jest zatrważający. Ich obrona grała podejrzanie słabo podczas gdy Chiellini jeszcze znajdował się na boisku, po jego zejściu z powodu kontuzji zapanował zupełny chaos. Rokowania wahają się od 6 tygodni do 6 miesięcy przymusowej absencji z powodu groźnie wyglądającego skręcenia kolana, a każda dłuższa nieobecność może być prawdziwą katastrofą dla Juventusu. Chiellini jest przecież jedynym obrońcą Juventusu grającym na najwyższym poziomie. Młody Paolo De Ceglie stara się udowodnić, że w przyszłości może być znakomitym zawodnikiem, jednak poza tym defensywą Juve włada absolutna przeciętność.
Pomijając Chielliniego, żaden z pozostałych obrońców Starej Damy nie mógłby grać w innym klubie z Wielkiej Czwórki we Włoszech (Interze, Milanie czy Romie). Właściwie jeśli obejmiemy naszym założeniem całą Europę: żaden z największych rywali Juventusu w drodze o wygraną w Lidze Mistrzów – Manchester United, Chelsea, Arsenal, Liverpool, Real Madryt czy Barcelona – nie zatrudniłaby tych graczy. Nie wróży to najlepiej wynikom tego klubu w tych prestiżowych rozgrywkach.
Z Chiellinim w środku obrony (i oczywiście z Buffonem na bramce) te braki można było zatuszować. 24-letni zawodnik sam potrafi wnieść tyle jakości do drużyny, co dwóch innych graczy razem. Przy nim zarówno Legrottaglie jak i Mellberg potrafią grać o wiele lepiej, co było doskonale widoczne przez 65 minut wczorajszego spotkania, kiedy musieli sobie radzić bez nego. Obrona może wprawdzie liczyć na wsparcie defensywnych pomocników: Sissoko i Poulsena, mimo to jeśli Chiellini opuści zbyt wiele spotkań, szanse na jakikolwiek sukces w tym sezonie drastycznie się zmniejszają.
Zdenek Grygera potrafi grać po prawej stronie na solidnym poziomie, jednak nigdy nie zdoła osiągnąć najwyższej klasy, co było aż nadto widoczne wczorajszego wieczoru. Defensywne umiejętności Molinaro są niestety doskonale znane, a jego przygotowanie taktyczne jest rodem z ligi podwórkowej. Także jego dośrodkowania są beznadziejne. Wszystko, na czym opiera grę, to jego ponadprzeciętna szybkość, ale to żadna pociecha. Sprinterski popis Usaina Bolta w olimpijskim finale był naprawdę niesamowity, jednak to nie przemieniło go w znakomitego piłkarza.
Dla mnie jest zupełnie jasne. Juventus potrzebuje środkowego obrońcy, który potrafi grać na najwyższym możliwym poziomie. Było to oczywiste wcześniej, a perspektywa dłuższego odpoczynku Chielliniego jedynie tę potrzebę spotęgowała. Niestety, czas zaledwie dwóch tygodni do zamknięcia okna transferowego, zwłaszcza mając w świadomości, że rozgrywki krajowe już się rozpoczęły bądź niedługo to nastąpi, minimalizuje szanse na odpowiedni transfer. Dopiero się okaże, czy Juventus popełnił błąd nie sprowadzając klasowego stopera, ale w moim odczuciu, podobnie jak moich kolegów, to może okazać się ich zgubą.
Carlo Garganese
źródło: goal.com

Komentarze (0)

Póki co nie ma tu żadnych komentarzy

Najnowsze komentarze

Tabela ligowa

# Zespół Z P R PKT
1 Juventus 30 3 5 95
2 Napoli 28 3 7 91
3 Roma 23 7 8 77
4 Lazio 21 8 9 72
5 Inter 20 6 12 72
6 Milan 18 10 10 64
7 Atalanta 16 10 12 60

Wasze Sondy

Mega ultra super hiper spierdolony
20%
Chujowy
20%
Zjebany
20%
Popierdolony
20%
Cipowaty
20%
Dobry trener :D haha, na prawde to jest chujowaty
0%
Panel Menu