Juventus

Giorgio Chiellini

Giorgio Chiellini to bez wątpienia jeden z najbardziej utalentowanych graczy we Włoszech. A talent ten narodził się w Toskanii, gdzie w Pizie, 14 sierpnia 1984 roku, przyszedł na świat lewy obrońca Juventusu. O jego korzeniach świadczy charakterystyczny, gruby toskański akcent, którym mówi Giorgio.

To w niedalekim mieście Livorno zaczęła się jego przygoda z piłką. W zespole AS Livorno Calcio grał od sezonu 2000/2001, jeszcze jako 16-letni chłopiec. Przez dwa pierwsze sezony było mu dane występować wraz ze swoim klubem, zaledwie w Serie C1. Chiellini sporadycznie dostawał szansę prezentowania się publiczności na boiskach trzeciej ligi. W 2002 roku Livorno awansowało do Serie B, ale zdolny defensor nadal grał rzadko, jednak dla 18-letniego piłkarza, każde rozegrane spotkanie jest bardzo cennym i istotnym doświadczeniem. Wystarczyło to, by Giorgio znalazł się w kadrze Włoch do lat 19, z którą wygrał Mistrzostwa Europy w 2003 roku. Już wtedy został okrzyknięty wielką nadzieją włoskiej piłki.

Jego talent eksplodował w następnym sezonie. Chiellini stał się podstawowym graczem zespołu, doskonale poczynając sobie w drugiej lidze. W sezonie 2003/2004 zaliczył 42 występy i zdobył 4 bramki, walnie przyczyniając się do awansu klubu do Serie A. Był członkiem młodzieżowej reprezentacji Italii, z którą na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, wywalczył brązowy medal. Wtedy też, tymi znakomitymi występami, przykuł uwagę działaczy wielkiego Juventusu Turyn. Nadszedł czas, by uczynić kolejny krok naprzód, w niezwykle dynamicznie rozwijającej się karierze nastolatka.

Nie od razu jednak było dane Chielliniemu zagrać w koszulce w biało-czarne pasy. Sezon 2004/2005 spędził na wypożyczeniu w Fiorentinie, gdzie szybko stał się ostoją defensywy. Mierzący 186 cm wzrostu defensor okazał się odkryciem rozgrywek, co zaowocowało debiutem w Squadra Azzurra. Giorgio zagrał w meczu przeciwko Finlandii w listopadzie 2004 roku. W barwach Violi zaliczył 42 spotkania i strzelił w nich 3 bramki. Włodarze Starej Damy zrozumieli, że Chiellini to wyjątkowy talent, a przy tym niemalże w pełni ukształtowany i odpowiedzialny obrońca. Po rocznym wypożyczeniu powrócił do Turynu.

Powrócił, ale z początku niechętnie. Obawiał się, że w Juve nie będzie mu dane grać równie często i regularnie, jak we Florencji, przez co może stracić miejsce w drużynie narodowej. Nie było mu łatwo zyskać sobie zaufanie Fabio Capello. Jednak w październiku Jonathan Zebina nabawił się kontuzji, co stworzyło okazję Chielliniemu do gry. I wtedy potwierdził, że sprowadzenie go do drużyny Bianconerich było strzałem w dziesiątkę. Młody obrońca przekonał do siebie trenera i zaczął regularnie występować w szeregach Juventusu. Sezon 2005/2006 zakończył z dorobkiem 23 meczów. Równie szybko Giorgio zyskał sobie sympatię kibiców, swoją nieustępliwością, zadziornością i walecznością.

Chiellini zdecydował się pozostać w Starej Damie, pomimo degradacji klubu do Serie B. Giorgio w drużynie Didiera Deschampsa był kluczowym piłkarzem pierwszego składu podczas walki o Serie A. Młody defensor zaliczył 32 mecze Juventusu, trzy razy wpisując się na listę strzelców. Warto dodać, że w trakcie sezonu obrońca podpisał rozszerzenie kontraktu, wiążące go z Juventusem do 2011 roku.

Pewne miejsce Chiellini ma również w reprezentacji Włoch U-21, z którą wystąpił ostatnio na ME w Holandii, gdzie Squadra Azzura zakwalifikowała się do przyszłorocznych rozgrywek olimpijskich w Pekinie, a sam zawodnik został wybrany do najlepszej jedenastki turnieju. Świetna gra i duża popularność sprawiły, że młodym Bianconerim zaczęły się interesować największe europejskie kluby. 16. lipca Liverpool FC zaproponował działaczom Starej Damy 5 mln funtów za utalentowanego 23-latka. Odpowedź Juventusu to zaporowa cena 7 mln.

Na Giorgio negatywnie wpłynęło pojawienie się w klubie nowego trenera, Claudio Ranieriego. Nieoficjalnie mówi się, że obaj panowie wyraźnie nie przepadają za sobą, a Chiellini stara się wymusić na zarządzie klubu FIAT-a zagraniczny transfer. Ostatnie doniesienia mówią o poważnym zainteresowaniu ze strony Manchesteru City. Jak potoczą się losy Chielliniego - nie wiadomo - ponieważ włodarze Juve nie mają zamiaru pozbywać się takiego skarbu.

Chiellini w sierpniu kończy dopiero 23 lata, zatem przyszłość stoi przed nim otworem. Kibice Juventusu mają nadzieję, że Giorgio godnie zastąpi Gianlucę Zambrottę i stanie się na wiele lat ostoją obrony Bianconerich i reprezentacji Włoch. Talent i zadatki ku temu na pewno ma. Jeżeli nadal on i jego kariera będą się tak rozwijać, to Chiellini ma szansę stać się jednym z najlepszych defensorów na świecie. Tego mu z całego serca życzymy.

Marco Marchionni
Jean Alain Boumsong
 

Komentarze (0)

Póki co nie ma tu żadnych komentarzy

Panel Bloggera

Najnowsze Wpisy

Opis Bloga

Mateo nie napisał/a notki o sobie. ...

Popularne wpisy

Najnowsi Bloggerzy

Filip Waluś
1 post(ów)
Filip Waluś nie napisał/a notki o sobie.
ale10poz
3 post(ów)
ale10poz nie napisał/a notki o sobie.
Maciejovsky
6 post(ów)
Maciejovsky nie napisał/a notki o sobie.
Hu Kers
5 post(ów)
Hu Kers nie napisał/a notki o sobie.

Kategorie Wpisów

Transfery
0 post(ów)
Calcio
2 post(ów)
Juventus
457 post(ów)
Inne
0 post(ów)
Squadra Azzurra
0 post(ów)
SoloJuve.com
0 post(ów)

Blog Kalendarz

Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie